ANKARA İL MEM ARGE

OGM´de iyi Örnekler

OGM´de iyi Örnekler

OKUL/KURUM ADI

BEYTEPE ORTAOKULU

ÖĞRETMENİN ADI

KEVSER GÜNERİ

FAALİYETİN ADI

WE HAVE A MESSAGE

ÖZET

(HEDEF, YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR, VARSA ULAŞILAN SONUÇ

     “We have a message.” (Bir mesajımız var.) adlı İngilizce gösteri tüm sınıf öğrencileriyle beraber sergilendi.

     . Her insan özel ve yeteneklidir.

     . Sosyal medyayı bilinçli kullan.

     . Başarısızlıklar karşısında asla pes etme.

     . Kendini sev ve mutlu ol.

gibi başlıklar gösteride seyirciye mesaj olarak verildi. Öğrenciler bu mesajları; İngilizce şarkı söyleyerek, anı anlatarak, drama yaparak, dans ederek seyirciye aktardı. İngilizce bilmeyen veliler için Türkçe alt yazı hazırlandı.

       Yapılan genel provalarda, öğrencilerin zamanla, rollerinde unuttukları İngilizce replikleri slayttaki Türkçe alt yazıdan İngilizceye çevirerek tamamladığı görülmüş, bu gelişmeyle çocukların yabancı dil kullanımında kendilerine olan güveni yerine gelmiştir. Çalışmaya başlanan ilk günle, çalışmanın tamamlandığı son gün arasında öğrencilerin dil kullanımlarının etkin bir şekilde geliştiği, telaffuzlarının düzeldiği, kendilerine olan güvenlerinin arttığı,  beden dilini etkin kullanabildikleri ve İngilizce bilmenin önemini kavradıkları gözlemlenmiştir.

        Diğer okullarda yapılan İngilizce gösterilerinden farklı olarak, bu çalışmada sadece istekli ve yetenekli öğrencilere başrol verilmemiş; tüm sınıf öğrencileri aktif olarak rol almıştır. Herkesin bildiği ve bugüne kadar defalarca oynanan klasik tiyatro oyunlarından farklı olarak, öğrenciler oluşturulan kompozisyonla yeteneklerinin farkına varmış, seyirciye vermek istediği mesajları önce kendi düşünmüş sonra düşündürmüştür.

      Sonuç değerlendirildiğinde yapılan çalışmayla öğrenciler yabancı dili eğlenerek etkin kullanmış, çalışma öğrencilerin hem akademik hem de sosyal yönden gelişmesine imkân sağlamıştır.

 

20-07-201820-07-2018

Emniyet Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. 4/A, 06500 Yenimahalle/Ankara - 0(312) 306 89 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.