ANKARA İL MEM ARGE

Avrupa Diller Günü Kutlaması Yapıldı

Avrupa Komisyonu ile birlikte kutlanan "Avrupa Diller Günü", Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ARGE Uluslararası Projeler Birimi tarafından Milli Eğitim Vakfı İlkokulu ile kutlandı
Avrupa Diller Günü Kutlaması Yapıldı

Avrupa'nın tamamında, Avrupa Konseyine üye 47 devlet tarafından temsil edilen 800 milyon Avrupa'lı hangi yaşta olursa olsun ister okul içinde ister okul dışında daha fazla dil öğrenmeye teşvik edilmektedir. Dilsel farklılıkların daha yüksek bir kültürler arası anlayışa ulaşmada önemli bir araç olduğu ve kıtamızın zengin kültürel mirasının anahtarı olduğu bilinciyle, Avrupa Konseyi bütün Avrupa'da çok dilliliği desteklemektedir.

Avrupa Konseyi girişimi ile 2001 tarihinden beri her 26 Eylül'de Avrupa Komisyonu ile birlikte kutlanan "Avrupa Diller Günü", Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ARGE Uluslararası Projeler Birimi tarafından Milli Eğitim Vakfı İlkokulu ile işbirliği kurularak 26 Eylül 2019-03 Ekim 2019 tarihleri arasında interaktif etkinlik, oyun ve atölye çalışmaları ile kutlanmıştır.  Yapılan faaliyetlerle 9 farklı ülkeyi ve dili temsil eden öğrencileri ile çok dilli bir okul olan MEV İlkokulunda,  korunması ve beslenmesi gereken dilsel ve kültürel zenginliği geliştirmenin yanı sıra "farklı dillere saygı" ve  "farklılıklar içinde bir olma" anlayışının benimsenmesi de hedeflenmiştir. Öğrenciler, dil öğrenmenin önemi hakkında bilinçlendirilirken, çok dilliliği ve kültürler arası anlayışı geliştirmede dil öğrenmenin etkisine dikkat çekilmiştir. Bir hafta süren eğlenceli çalışmalarla öğrenciler ve öğretmenlerde kendi okullarında yaşayan farklı dillerin varlığına yönelik farkındalık ve hoşgörü artmış, hayat boyu dil öğrenimini teşvik edilmiştir.

07-10-201907-10-201907-10-201907-10-2019

Emniyet Mahallesi, Alparslan Türkeş Cd. 4/A, 06500 Yenimahalle/Ankara - 0(312) 306 89 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.